Media społecznościowe niemal z dnia na dzień stają się coraz ważniejszym miejscem w internecie dla każdego z nas. Wciąż przybywa użytkowników, którzy właśnie tam sięgają po informacje, zabawę, produkty czy usługi. Można więc powiedzieć, że social media kawałek po kawałku odkrajają tort wyszukiwarkom i coraz większą rolę spełniają w dostarczaniu użytkownikom tego, po co do internetu przyszli.
Jakby rola mediów społecznościowych nie rosła, to wszukiwarki i tak w dalszym ciągu są w Polsce liderem jeśli chodzi o dostawanie się do produktów i usług w sieci. Wg. Danych IAB 76% internautów szuka informacji w sieci poprzez wyszukiwarki właśnie, dlatego wysoka pozycja strony www w jej wynikach jest bardzo ważna…
A jakby połączyć social media i seo
Czy linki umieszczone na Twitterze, Facebooku, Google+ czy innych mediach społecznościowych mają przełożenie na pozycję strony w wyszukiwarce Google?
Zdaniem Przemysława Jurkiewicza, specjalisty ds. SEO z Olsztyna, media społecznościowe mają coraz większy wpływ na kształtowanie się wyników wyszukiwania.
– Jednak nie przeceniam ich wartości. Ciężko jest mi wyobrazić sobie, aby tak potężny gracz jak Google pozwolił na to, by kluczowy element biznesu oprzeć w tak zdecydowany sposób o zasoby Facebooka. To po prostu nie leży w ich interesie – mówi Przemek Jurkiewicz – Inaczej sprawa wygląda z Google+. Ten tworzący się w bólach serwis społecznościowy ma w moim przekonaniu dużo większy potencjał SEO i docelowo to on będzie kluczowym elementem społecznościowym algorytmu wyszukiwania giganta z Mountain View.
Innego zdania jest Łukasz Rogala, specjalista ds. SEO z Rzeszowa Jego zdaniem wartość linków z mediów społecznościowych nie jest duża.
– Za parę lat nie będzie pozycjonowania jakie znamy, social media będą górą – napisał w odpowiedzi na moje pytanie o wpływ social media na pozycjonowanie w grupie SEO Poland na Google+.
Google+ zmieni podejście social media do SEO?
Członkowie grupy SEO Poland zwrócili uwagę na to, że Google+ stosuje linki dofollow (MO: czyli takie, dzięki którym roboty internetowe przekazują część wartości strony, na której link się znajduje). Dzięki temu zabiegowi warto z Google+ korzystać i, jak napisał Łukasz Rogala czynić kontent łatwy w udostępnianiu i przekazywaniu dalej, żeby linki zbierać.
Ale czy to ma jakieś znaczenie? Zdaniem Tomasza Smykowskiego Follow nofollow nie ma za dużego znaczenia w social media, bo roboty mogą ignorować ten parametr.
– Specjaliści od SEO patrzą głównie na to, co da się zmierzyć – czyli linki bazowe. A social media powoduje, że możemy dostać linki z zupełnie niespodziewanych miejsc. Ktoś wrzuci link na swojego bloga, na forum itd. przez co ciężko jest mierzyć wpływ. – napisał w odpowiedzi na moje pytanie w grupie SEO Poland Tomasz Smykowski. – Osobiście odczuwam jednak wpływ social media na pozycję swoich stron. Jeśli chodzi o podejście wyszukiwarek to polecam temat autorytetu agentów (MO: siła linków ma zależeć od tego, kto wrzuca je na G+) , gdzie page rank będzie przypisany do osoby a nie strony. Moim zdaniem Google+ daje najlepszy dowód na to, że wpływ social media na pozycjonowanie jest i będzie rósł.
Zdaniem Tomka G+ powstało bo Google nie jest już w stanie dobrze oceniać stron na podstawie obecnych czynników i potrzebował ludzkich rekomendacji, których nie dostał od Facebooka.
Tyle treści, a video?
O wpływ filmów video na pozycjonowanie spytałem Kamila Mordasewicza z e2o. Jego zdaniem Youtube to doskonałe narzędzie do pozyskiwania odnośników do naszej strony www.
– Na wstępie trzeba zaznaczyć, że linki dodane do społeczności wideo najczęściej opatrzone są atrybutem nofollow, co teoretycznie nie przekazuje linkowanej stronie mocy. Jednak na podstawie własnych doświadczeń uważam, że jest nieco inaczej. – powiedział Kamil Mordasewicz – W przypadku kanałów takich jak youtube, podstawową kwestią jest stworzenie profilu i odpowiednie uzupełnienie w linki do strony. Dzięki temu otrzymujemy linka z anhorem „Strona firmowa”. Kolejnym miejscem w którym warto umieścić odnośnik do naszej strony jest opis filmu. Po umieszczeniu odnośników warto zadbać i odpowiednie podlinkowanie i zaindeksowanie storn z naszym filmem tak, by materiał zyskał na atrakcyjności w oczach wyszukiwarek.
Podsumowując
Eksperci, choć różnią się w poszczególnych kwestiach, to w najważniejszym są zgodni. Media społecznościowe, głównie za sprawą Google plus zaczynają odgrywać powoli coraz większą rolę w pozycjonowaniu stron www. Warto więc zainwestować czas i środki, aby znaleźć się na Facebooku, Google+, Twitterze, Youtube i w innych kanałach, w których obecni są potencjalni klienci. Mądre zarządzanie profilami w mediach społecznościowych połączone z zaplanowanym linkowaniem sprawi, że nasze strony dzięki odnośnikom z social media będą powoli piąć się na szczyt wyników wyszukiwania.